fbpx
HockiKlocki-logo-kolorowe

gry dla całej rodziny

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informuję, iż: Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Ewa Góra-Zastawny prowadząca działalność gospodarczą pod firmą EWA GÓRA-ZASTAWNY HOCKIKLOCKI, wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), NIP: 8722082520, REGON: 122938766; Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu wykonania przez firmę EWA GÓRA-ZASTAWNY HOCKIKLOCKI  usług na Pani/Pana rzecz; Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty świadczące usługę obsługi systemów i oprogramowania informatycznego Administratora, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa (w tym organy administracji publicznej), a także upoważnieni współpracownicy firmy EWA GÓRA-ZASTAWNY HOCKIKLOCKI, jeżeli ich usługi będą niezbędne do wykonania na Pani/Pana rzecz usługi; Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wygaśnięcia roszczeń o charakterze podatkowym lub cywilnoprawnym, a w przypadku wyrażenia zgody na otrzymywanie materiałów marketingowych i promocyjnych – przez okres 10 lat; Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do żądania poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych – przy uwzględnieniu ograniczeń wynikających z RODO, w szczególności z art. 17 ust. 3 RODO, Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzoru, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy.

Follow Us
  /  Education   /  42 powody dla których warto grać w gry.
Domino

42 powody dla których warto grać w gry.

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczymy się przez doświadczenie. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych.
Mam tu na myśli nie tylko naukę w sensie zdobywania wiedzy, ale też wszelakich umiejętności. Jak chcemy nauczyć dziecko zdrowo się odżywiać, to zabieramy je na targ i pokazujemy różnorodność owoców i warzyw, pokazujemy kolory, dajemy powąchać, a potem wspólnie przygotowujemy posiłek. Jak chcemy dziecko nauczyć zarządzania pieniędzmi, to dajemy mu kieszonkowe i szybko się dowiaduje ile co kosztuje i jak za dużo wyda to kolejnego kieszonkowego nie będzie, a jak zaoszczędzi to może kupić coś większego.
Podobnie jest z grami. Gry to pozornie jedna aktywność, która jednak potrafi stymulować różne obszary rozwoju.

Gry dla dzieci 2+, 3+ (możesz kliknąć w zerknąć do sklepu)

Producenci gier oferują nam produkty już dla dzieci w wieku 2 lat, memory, łączenie w pary, równoważnie, obrazkowe domino, gry zręcznościowe w których musimy coś złapać lub czymś rzucić.
Gry rozwijają motorykę mała i dużą, uczą skupienia, pobudzają skojarzenia, uczą rozpoznawać kolory czy kształty. Wszelkie dynamiczne gry ruchowe, do których najłatwiej zaangażować maluchy mają super wpływ na rozwój sfery mowy czy sfery poznawczej. Im bardziej gra wymaga od dziecka koordynacji i płynności ruchów, tym bardziej pozytywnie wpływa na synchronizację pracy obu półkul mózgowych. To też dzięki grom i zabawom ruchowym dziecko zaczyna lepiej orientować się w schemacie własnego ciała i jego położenia w przestrzeni, a to bardzo ważne dla rozwoju przyszłych zdolności przestrzennych i arytmetycznych.

Gry dla dzieci 4+, 5+, 6+ (możesz kliknąć i zerknąć do sklepu)

Już 4 letnie dzieciaki świetnie sobie radzą z wszelkimi grami wymagającymi budowania, odzwierciedlania czegoś z kart, 4 latki spokojnie mogą grać w gry, które wymagają użycia kostki.
Niestety często gdy pytam dzieci jaka jest ich ulubiona gra słyszę o grach na telefon i dowiaduje się, że nigdy nie grały w żadną planszówkę. To smutne, bo choć gry online czy gry wideo nie są złem wcielonym, to często pełnią rodzaj zapychacza czasu gdzie dziecko ma się zająć same sobą.
Ten czas jest doskonały do budowania relacji. Wspólnie spędzony czas przy planszy ma zawsze wartość stymulującą dla rozwijającego się mózgu dziecka. Około 6 roku życia dziecka będziemy mówić już o konkretnym wpływie na rozwój płatów czołowych w układzie nerwowym. Ta przednia część mózgu odpowiada w dużym skrócie za kontrolę zachowania, planowanie i myślenie strategiczne.
Dzięki rozgrywkom dzieci uczą się czekania na swoją kolej, przestrzegania reguł, liczenia, poznają ciekawostki wyczytane przez rodzica z kart lub wyczytane samodzielnie. Co ważne uczą się też przeżywać sukcesy i porażki w przyjaznym otoczeniu, więc nie przejmujcie się gdy dziecko rozpacza po przegranej tylko potraktujcie to jak element edukacji.
Jeśli wasza pociecha jest małym twórcą to możecie zrobić własną grę o tematyce, która w danym momencie najbardziej interesuje młodego człowieka. Mój syn nie lubił prac manualnych, ale dziadek przygotował dla niego grę o tematyce żeglarstwa, bo mówili o sobie mały pirat i duży pirat. Mamy ją do dziś, a młody nadal pamięta jak nazywa się figura dziobowa na statku, która to ster burta i jak nazywają się wszystkie wiatry.

Gry dla dzieci szkolnych.

Czas podstawówki to czas wprowadzania gier strategicznych i logicznych. To czas budowania kompetencji miękkich podczas zabawy.

Gry strategiczne uczą logicznego myślenia, planowania, analizy, kreatywności w rozwiązywaniu problemów, łączenia wielu elementów układanki w całość.

Tyle umiejętności naraz, a to nie wszystko. W zależności od typu gry dzieci muszą współpracować, czyli uczyć się kooperacji, albo zdrowo rywalizować, obie te cechy na pewno przydadzą im się w przyszłości. Czas gry to tez czas integracji. Gdy dzieci graja w grupie rówieśniczej mają szanse lepiej się poznać i zobaczyć, że każdy ma jakieś talenty.
Niejednokrotnie gry wymagają planowania, opracowania kilku ruchów do przodu, obmyślenia strategii, to dlatego w szkołach coraz częściej przedmiotem są szachy.

Podobnie jak ze wspomnianym kieszonkowym w grze też musimy zarządzać zasobami, myśleć dedukcyjnie, a czasem pogodzić się z tym, że za pewne rzeczy odpowiada losowość i nie mamy na nie wpływu.
Dla tego przedziału wiekowego gry pełnią tez funkcję typowo edukacyjną, można wspomagać tak naukę języka, zdolności matematyczne, wiedzę z geografii czy fizyki. Wszelkie gry plenerowe (kręgle fińskie, kubb) wymagają też wstania z kanapy co wpływa na ogólny dobrostan organizmu.

Gry dla nastolatków.

W tym miejscu nie unikniemy już gier komputerowych, ale nic w tym złego. Wiecie co to Efekt Tetrisa? Tetris to bodajże najbardziej uzależniająca gra świata i najbardziej przebadana przez psychologów. Ich badania wykazały, że rozegranie dwunastu 30-minutowych sesji może zagęścić istotę szarą gracza. Ta część naszego mózgu jest bezpośrednio związana z inteligencją, elastycznością poznawczą i wieloma innymi zdolnościami. To sprawiło, że naukowcy doszli do wniosku, że granie w Tetrisa może w rzeczywistości poprawić zdolności umysłowe danej osoby.
Jeśli twój nastolatek nie gra tylko w Tetrisa to też nie koniec świata, w dzisiejszych czasach jest to też rodzaj budowania społeczności, wzmacniania przyjaźni. Często nastolatki poprawiają swój zasób słownictwa z angielskiego a niejednokrotnie poznają języki programowania co może wpłynąć na ich karierę w przyszłości. Jeśli we wcześniejszych latach graliście regularnie w planszówki, to jest duża szansa że wasz nastolatek nadal nie odmówi partyjki z rodzicami a to już dobry moment do wszelkich rozmów.

Gry dla dorosłych.

Mam dla was smutną wiadomość. Nasze mózgi zaczynają się starzeć już około 30 roku życia!
Sam proces starzenia się jest bardzo indywidualny i rozłożony w czasie. Zależy od wielu czynników, takich jak sposób życia, aktywność fizyczna, umysłowa czy sposób odżywiania się.
Można odwlec ten proces w czasie odmładzając mózg. Zasadniczo wszystko, co nowe, odmładza mózg, gdyż wpływa na tworzenie nowych neuronów oraz połączeń między nimi. Dlatego warto się stale uczyć i dbać o aktywność fizyczną i dietę. A co z grami? Jeśli gra będzie wymagała od nas zupełnie nowej umiejętności, to na pewno spowoduje to wzrost aktywności w przednich częściach naszego mózgu. Dlatego sięgajmy po nowe pozycje i nie wzbraniajmy się przed grami plenerowymi. A grając z dziećmi nie katujmy się w kółko grzybobraniem i farmerem bo zgłupiejemy. Lepiej wymieniać się grami, kupować z drugiej ręki, korzystać z wypożyczalni gier, albo z bibliotek które też miewają zacne zasoby gier.

Dlaczego warto grać w gry?

Jeśli masz pomysł na inne powody, możesz je podać w komentarzu. A jeśli te 42 powody do grania w gry cię przekonały, że to wartościowa forma spędzania czasu i chciałbyś zapisać swoje dziecko na zajęcia z Hockiklocki to zerknij na nasz system poleceń i zyskaj nawet rok zajęć gratis dla swojego dziecka.

Post a Comment

Nowość 2024.
To będzie pierwszy sezon w którym wysyłamy gry!
Teraz wszystkie pary  mogą wynająć gry na wesele!