fbpx
HockiKlocki-logo-kolorowe

gry dla całej rodziny

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informuję, iż: Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Ewa Góra-Zastawny prowadząca działalność gospodarczą pod firmą EWA GÓRA-ZASTAWNY HOCKIKLOCKI, wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), NIP: 8722082520, REGON: 122938766; Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu wykonania przez firmę EWA GÓRA-ZASTAWNY HOCKIKLOCKI  usług na Pani/Pana rzecz; Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty świadczące usługę obsługi systemów i oprogramowania informatycznego Administratora, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa (w tym organy administracji publicznej), a także upoważnieni współpracownicy firmy EWA GÓRA-ZASTAWNY HOCKIKLOCKI, jeżeli ich usługi będą niezbędne do wykonania na Pani/Pana rzecz usługi; Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wygaśnięcia roszczeń o charakterze podatkowym lub cywilnoprawnym, a w przypadku wyrażenia zgody na otrzymywanie materiałów marketingowych i promocyjnych – przez okres 10 lat; Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do żądania poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych – przy uwzględnieniu ograniczeń wynikających z RODO, w szczególności z art. 17 ust. 3 RODO, Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzoru, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy.

Follow Us
  /  Bez kategorii   /  Co mają wspólnego podróże z grami?

Co mają wspólnego podróże z grami?

Na Śnieżkę kolejki, na molo w Sopocie kolejki.. i na plażach tłok. Wygląda na to, ze branża turystyczna działa pełną parą. Podobno statystyki wskazują ze 90% Polaków spędzi wakacje z Polsce i to nie w zaciszu własnego domu.
My bardzo lubimy podróżować ale w tym dziwnym czasie też nie wybieramy się za granicę (chyba że wjazd rowerami na Słowację się liczy 😉 ) W tym roku wybraliśmy się na tydzień do Szczawnicy, były rowery, łapanie pstrągów i chodzenie po górach. W sierpniu ruszamy nad Jezioro Wdzydze ale to dla nas ciągle za mało.

Mikrowyprawy

Co można zrobić? Można ruszyć na mikrowyprawę. A jak wprawa lub podróż to zawsze szukamy gier i tym razem tez się udało. Na wycieczkę do Sandomierza zabraliśmy cztery pokolenia, mój syn Janek, ja, moi rodzice i babcia Henia i każdy znalazł cos atrakcyjnego dla siebie.

Sandomierz

Zabytkowy Sandomierz oferuje wiele do zobaczenia, Brama Opatowska, Zamek, Ratusz, kilka kościołów, Spichlerz czy Synagogę. I oczywiście śliczne mieszczańskie kamienice. Jest trasa podziemna, rejsy statkiem po Wiśle i kilka winnic. A jak ktoś nie ma siły na wędrówki może zwiedzić Sandomierz na pokładzie stylowego Meleksa.
Podczas spaceru wstąpiliśmy do Zamku a konkretnie do muzeum a tam… wystawa Szachy Sandomierskie.

Magiczne szachy.

Szachy wymyślono w Indiach około V-VI wieku n.e. i znane tam były jako czaturanga. Oprócz celów magicznych lub wróżebnych figury stanowiły odpowiednik formacji wojskowych i były realistycznymi wyobrażeniami władcy, wojownika na słoniu bojowym, rydwanu, wojownika konnego i żołnierza pieszego. Ich siła bojowa na planszy można było porównać z siłą rzeczywistych jednostek bojowych. Później szachy dotarły do Persji gdzie stały się gra elitarną a w VII wieku trafiły do Europy Zachodniej. Najstarsze znaleziska z tych terenów pochodzą z X wieku. Nieco później bo w XI w. gra zaczęła przenikać tez na teren Rusi.

Szachy sandomierskie.

Szachy Sandomierskie odkryto podczas wykopalisk w 1962roku. Niemal kompletny zestaw bierek szachowych to nie lada znalezisko. Szachy są malutkie stąd podejrzenie że była to wersja podróżnicza, figury wykonane są z kości a plansza do gry była najprawdopodobniej wykonana ze skóry więc się nie zachowała. Przypuszczalnie zestaw pochodził z Włoch lub Francji a teraz po latach został nazwany sandomierskim ze wzglądy na miejsce odkrycia. Szachy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier i dalej na topie.

Kuchnia regionalna

Nie samymi grami człowiek żyje. Jak już zaspokoiliśmy żądzę wiedzy i nacieszyliśmy oczy pięknymi widokami udaliśmy się do Starej Piekarni to kultowy lokal w Sandomierzu, połączenie piekarni z knajpką, która ma bardzo krótkie regionalne menu. Pierwszy raz jedliśmy żurek z kiszoną kapustą i koperkiem mniam i świętokrzyskie zlepieńce czyli pierogi z ciasta drożdżowego z trzema nadzieniami i sosem.

Polecamy wyprawę i oczywiście grę w szachy 😊 A jak nie szachy to ne pewno coś znajdziecie w wypożyczalni.Post a Comment