fbpx
HockiKlocki-logo-kolorowe

gry dla całej rodziny

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) informuję, iż: Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Ewa Góra-Zastawny prowadząca działalność gospodarczą pod firmą EWA GÓRA-ZASTAWNY HOCKIKLOCKI, wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), NIP: 8722082520, REGON: 122938766; Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu wykonania przez firmę EWA GÓRA-ZASTAWNY HOCKIKLOCKI  usług na Pani/Pana rzecz; Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty świadczące usługę obsługi systemów i oprogramowania informatycznego Administratora, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa (w tym organy administracji publicznej), a także upoważnieni współpracownicy firmy EWA GÓRA-ZASTAWNY HOCKIKLOCKI, jeżeli ich usługi będą niezbędne do wykonania na Pani/Pana rzecz usługi; Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wygaśnięcia roszczeń o charakterze podatkowym lub cywilnoprawnym, a w przypadku wyrażenia zgody na otrzymywanie materiałów marketingowych i promocyjnych – przez okres 10 lat; Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do żądania poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych – przy uwzględnieniu ograniczeń wynikających z RODO, w szczególności z art. 17 ust. 3 RODO, Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzoru, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy.

Follow Us
  /  Education   /  Przedszkole -odpowiedni czas na rozpoczęcie przygody z grami?
przedszkole

Przedszkole -odpowiedni czas na rozpoczęcie przygody z grami?

Tym razem w cyklu „Rozmowy o grach” spotkałam się z Małgorzatą Łaganowską managerem Publicznego Rajskiego Przedszkola w Krakowie. Gosia na co dzień zajmuje się organizacją życia przedszkolnego, kontaktem z rodzicami, wyborem odpowiednich zajęć dodatkowych a przede wszystkim tworzeniem domu poza domem dla wszystkich przedszkolaków. Wiem co mówie bo mój syn uczęszczał do zarządzanego przez nią przedszkola.

Kiedy zacząć?

Czy Przedszkolaki chętnie grają w gry?

Zdecydowanie tak! Uważam, że dzieci najbardziej chłoną wiedzę przez zabawę. Dlatego też na naszych przedszkolnych półkach znajdziecie w większości gry edukacyjne, które wprowadzamy już w najmłodszych grupach. Gry to jedna z częściej wybieranych propozycji spędzania czasu w przedszkolu.

W co grać?

W jakie gry grywacie w przedszkolu?

Tak jak wspomniałam wcześniej, są to głównie gry edukacyjne. Staramy się jak najwięcej informacji przekazać dzieciom w zabawie. Wówczas wiedza wchłaniana jest mimochodem, jako efekt uboczy zabawy. Nasze przedszkolaki lubią grać w gry pamięciowe, czyli wszelkiego rodzaju memory. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszą się również gry zręcznościowe, dzięki którym ćwiczymy refleks i zwinność.  

Jak rozwijać motorykę?

Co robicie, by rozwijać motorykę małą i duża u dzieci?

Usprawnianie motoryki małej i dużej jest niezwykle istotne w rozwoju dziecka.  Jeśli chodzi o motorykę małą to oczywiście podstawą jest malowanie, swobodne pisanie na papierze z wykorzystaniem różnych rodzajów kredek, mazaków, malowanie farbami pędzlami/paluszkami. Tutaj tylko nasza wyobraźnia nas ogranicza. Wykorzystujemy nawlekanie koralików, guzików i muszę przyznać, że nasze przedszkolaki lubią to robić. Dzieciaki wycinają nożyczkami różne kształty, wycinają po narysowanych liniach. Lubią również wszelkie prace z wykorzystaniem plasteliny. Tworzymy różne masy np. solną. Tych czynności można tutaj wymieniać bez końca, bo jest ich naprawdę bardzo wiele. Jeśli chodzi o motorykę dużą to również wykorzystujemy sporo ćwiczeń, by ją rozwijać u naszych Przedszkolaków. Oprócz gimnastyki w przedszkolu, często organizujemy dla nich zawody, rzucanie do celu oraz tory przeszkód z wykorzystaniem różnych przyrządów sportowych np. szarf, piłek, tuneli, pachołków, lin.  ruchowe są jednymi z ulubionych ćwiczeń naszych przedszkolaków. Te umiejętności ćwiczymy praktycznie codziennie. 

W co grać?

Czy myślisz, że gry drewniane mogą pomagać w rozwoju dziecka?

Moim zdaniem tak. Lubimy wszelkiego rodzaju zabawki/gry drewniane. Nie tylko dlatego, że są wytrzymałe (co w przedszkolu ma znaczenie), ale również dlatego, że dzięki swojej prostocie wykonania pobudzają wyobraźnię dzieci. Zwykły drewniany klocek może stać się częścią wielkiego garażu dla aut, albo zamienić się w zamek, czy stać się mikrofonem. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, a wyobraźnia dziecka ma niezmierzone pokłady, którą my powinniśmy pobudzać. Plastikowe zabawki/gry są często bardzo kolorowe, z melodyjkami, światełkami i emanują szeroką gamą bodźców, co nie sprzyja rozwojowi wyobraźni, czy wyciszeniu.
Drewnianą zabawką/grą dziecko bawi się na swoich aktualnie wymyślonych zasadach, a nie według przeznaczenia wymyślonego przez producenta, jak w przypadku plastikowych zabawek. Nie hejtuję w tym momencie plastikowych zabawek oraz gier, bo takie również znajdziecie w naszym przedszkolu (a o ironio w dobie koronawirusa są jedynymi dozwolonymi zabawkami) – wszystko należy robić z głową i równowagą. Teraz, kiedy wielką wagę przywiązuje się do bycia EKO gry drewniane są wręcz wskazane. Naturalny materiał jest wytwarzany w sposób ekologiczny ale również jest biodegradowalny.

Nowe czy stare?

Wiemy, że dzieci szybko się nudzą dzięki czemu zajęcia Hockoklocki na których za każdym razem mamy nową grę cieszą się dużą popularnością. Czy  u Twoich podopiecznych też obserwujesz, że chętniej sięgają po nowe zabawi niż te które już znają?

Wiecie jakie jest najczęściej zadawane pytanie przez przedszkolaków przed zajęciami Hockiklocki? „A co dziś będziemy robić?”. Dzieciaki nie mogą doczekać się kolejnych zajęć, bo wiedzą, że będzie się działo na nich coś innego niż ostatnio. Ta ciekawość jest bardzo duża, co później przekłada się na udział w zajęciach – no cóż, nasze przedszkolaki zawsze żywo uczestniczą w zajęciach, tak to określę Nowa gra = duża ciekawość = dużo emocji = dużo energii tak to wygląda u nas. Fajnie jest też wracać do rzeczy, które się zna. Ale wiadomo, że dopiero po jakimś czasie.

Organizacja zajęć w przedszkolu.

Jak myślisz ile dzieci powinno być w grupie na zajęciach dodatkowych, żeby im się dobrze bawiło?

To zależy od rodzaju aktywności oraz ilości osób prowadzących zajęcia. W przypadku gier Hockiklocki optymalna liczba dzieci przypadającego na 1 prowadzącego to 8/10. Wówczas jest czas na to, by do każdego dziecka podejść, indywidualnie wytłumaczyć/przypomnieć zasady gry. 

Dziękuję Gosiu. Wszystkim poszukującym przedszkola w Krakowie polecam Rajskie Przedszkole a wszystkim poszukującym gier wypożyczalnię Hockiklocki.

Post a Comment

Nowość 2024.
To będzie pierwszy sezon w którym wysyłamy gry!
Teraz wszystkie pary  mogą wynająć gry na wesele!